Żywy Różaniec

"Żywy Różaniec"

"Wspólnota "Żywego Różańca" w naszej Parafii św. Michała Archanioła istnieje od niepamiętnych czasów. Dziś wspólnotę tworzy pięć Róż różańcowych: św. Michała, św. Gabriela, św. Rafała, św. Jana Pawła II (od 2014 r.) i bł. Marii od Męki Pańskiej (od 2015 r.). Każda Żywa Róża składa się z 20 osób, a każda z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Koniecznie jednak tę, która zostaje powierzona do rozważania i odmawiania raz w miesiącu, przy zmianie tajemnic. Przy tej zmianie, co miesiąc, wszystkim członkom przydziela się nowe tajemnice do odmawiania, w taki jednak sposób, aby w jednej Żywej Róży były każdego dnia odmówione wszystkie tajemnice. Tak więc, nawet, gdy poszczególni członkowie Żywej Róży odmawiają dziennie tylko jedną tajemnicę, to w całej Róży rozważany jest cały różaniec, czyli wszystkie części i tajemnice. Przy dokonywaniu zmian uważamy, żeby co miesiąc każdy uczestnik tej modlitwy miał do rozważenia kolejną tajemnicę. Odmawiając codziennie jedną tajemnicę różańcowej modlitwy uczestniczymy w owocach duchowych całego różańca. Każda z pięciu Róż jest wspólnotą osób, które starają się pamiętać o sobie i przychodzić sobie z pomocą tak za życia, jak i po śmierci.  W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 7.00 odprawiana jest Msza święta w intencjach członków "Różańca", a w każdą pierwszą sobotę miesiąca o 8.00 modlimy się za spokój duszy zmarłych sióstr i braci "Różańca". Począwszy od roku 1981 odmawiamy różaniec codziennie, w Kaplicy Matki Bożej. Obecnie (od 2014 r.) opiekunką jest s. Zofia Pikula FMM."