Ruch 安iat這-砰cie
Strona g堯wna

Czym jest Ruch 安iat這 – 砰cie

Ruch 安iat這-砰cie jest jednym z ruch闚 odnowy Ko軼io豉 wed逝g nauczania Soboru Watyka雟kiego II. We wsp鏊notach gromadz si osoby w r騜nym wieku i o r騜nych powo豉niach: m這dzie, dzieci, doro郵i, jak r闚nie kap豉ni, zakonnicy, zakonnice, cz這nkowie instytut闚 鈍ieckich oraz rodziny w ga喚zi rodzinnej, jak jest Domowy Ko軼i馧. Poprzez odpowiedni dla ka盥ej z tych grup formacj Ruch 安iat這-砰cie wychowuje dojrza造ch chrze軼ijan i s逝篡 odnowie Ko軼io豉 przez przekszta販anie parafii we wsp鏊noty wsp鏊not.

Wsp鏊noty Ruchu 安iat這-砰cie popularnie nazywane s “oazami”. Nazwa ta pochodzi od 15-dniowych rekolekcji wakacyjnych, kt鏎ych program oparty jest na tajemnicach r騜a鎍owych: radosnych, bolesnych i chwalebnych.

Znakiem Ruchu 安iat這-砰cie jest symbol fos-zoe (gr. 鈍iat這 – 篡cie), co oznacza, 瞠 staramy si 篡 S這wem Bo篡m na co dzie i wciela je w 篡cie.

Duchowo嗆 Ruchu 安iat這-砰cie zosta豉 wyra穎na w Drogowskazach Nowego Cz這wieka, zwanych krokami ku dojrza這軼i chrze軼ija雟kiej. Ma鹵onkowie 篡j帷 tre軼i Drogowskaz闚 realizuj je w Zobowi您aniach Domowego Ko軼io豉.

Ka盥y uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadz帷ej do przyj璚ia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w ma貫j grupie (deuterokatechumenatu), a nast瘼nie we wsp鏊nocie diakonijnej, podejmuj帷 jako animator konkretn s逝瘺 (diakoni) w Ko軼iele i 鈍iecie.

Struktura ruchu jest zgodna ze struktur Ko軼io豉. Z ma造ch grup, do kt鏎ych nale膨 uczestnicy Ruchu, zbudowana jest wsp鏊nota w parafii. Wsp鏊noty Ruchu utrzymuj ze sob 陰czno嗆 spotykaj帷 si na Dniach Wsp鏊noty.

Odpowiedzialno嗆 za ca這嗆 Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu 安iat這-砰cie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialno嗆 pe軟i moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Ka盥y moderator pe軟i sw pos逝g wraz z zespo貫m diakonii. Diakoni moderacji mog pe軟i zar闚no osoby 鈍ieckie, jak i duchowne.

Kap豉ni w Ruchu spe軟iaj rol moderator闚, a nienale膨cy do niego -opiekun闚. Spoczywa na nich odpowiedzialno嗆 za duchow formacj uczestnik闚 Ruchu i eklezjalno嗆 wsp鏊not.

Pocz徠ki historii Ruchu si璕aj pierwszej oazy, kt鏎a odby豉 si w r. 1954 Ruch 安iat這-砰cie rozwin掖 si z oaz - rekolekcji zamkni皻ych prowadzonych metod prze篡ciow.. Przed rokiem 1976 Ruch by znany pod nazw "Ruch oazowy", "Ruch 砰wego Ko軼io豉". Tw鏎c oazy, za這篡cielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym by ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 - 27 II 1987). Obecnie trwa proces beatyfikacyjny o. Franciszka. Ruch 安iat這-砰cie powsta i rozwija si w Polsce, a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza si r闚nie poza jej granicami: na S這wacji, w Czechach, w Niemczech, na Bia這rusi, υtwie, w krajach Ameryki Po逝dniowej.

W przygotowaniu opisu pos逝穎no si charakterystyk R旬 przygotowan przez Ann Wojtas i zamieszczon na stronie internetowej Ruchu (www.oaza.pl).

Strona g堯wna |  Linki |  Mapa strony